Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.03.2012 20:53 - ДОКУМЕНТАЛНОТО НАСЛЕДСТВО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ. ДОКУМЕНТ 14
Автор: jorosavov Категория: История   
Прочетен: 2593 Коментари: 0 Гласове:
1



1871 г.  февруари 5, България – писмо до Данаил Хр. Попов в Турну Мъгуреле

Това писмо документира за първи път в запазената кореспонденция на Васил Левски какви били дотогава неговите виждания и намерения за работата в България и за сътрудничеството с емиграцията около БРЦК. Писмото е особено ценно, понеже единствено в него Левски формулира вижданията си как практически смята да бъде организирано въстанието в България – чрез  чети в градовете, селата и планинските райони, за които са необходими войводи с различни качества – за планината и селата опитни ‘’юнаци’’, т.е. войводи, предвождащи по-рано чети, макар и не учени, а за градовете – лица с военна подготовка. На Д. Хр. Попов заръчва да издири сред емиграцията подходящи хора от двете категории и да бъдат готови, когато ги призоват. Тези думи на Левски документират неговото реално, а не съчинено отношение към революционната емиграция, която се вижда, той смята да участва във въстанието, след като то бъде подготвено в страната. Също така се вижда, че Левски не отхвърля четите като форма на борба, но доразвива вижданията си от 1869 г. за решаваща роля на  вътрешните чети и за комбинирането им с емигрански. Разликата, която е съществена , е в разбирането, че не отвън трябва да дойде инициативата за народно въстание, а отвътре, и то след  продължителна подготовка.

image

image

image

 

Братовчеде Драгомирчио! В Т. Мого.

Сторете добро и направете така както ви пиша. Прочетете и двете, запечятайте ги и нека са испратат на местото им. Защото така тряба! С тия последнити ни писма, или ще завръжем работата ни до тук с тях, или ще следва. Нужно е, като на таквис хора, да им са каже напоследок подробно нуждите ни за народа, че и тий са биле спънката на сичките ни работи. Това ще ни бъди за факт пред народа, че ний ни сме били криви, а тий! Предлагали сме им, молили сме ги, а ни са щели, или са работили по свое знаме, а не по наше искание.

Братовче! Радват ма приятелите като ми казаха за теб и за бай Йованица, че ще са турате в работа, до колкото вече можете. Приемете да направите печятат, нека е голямичак колкото един бешлик, в средата лъвче с корона, из устата му: ‘’ смърт или република’’, от наоколо: ‘’Превременно Българско Правителство в България’’. Насърчам ви, че работата ни за сега в българско е тая: да тръсим средство да си купим от по чистото оръжие пушки, до четири-пет хиляди, и Турция ще я згромолясаме за веднаж, и на местото и да въскресни България, с пълна свобода. А од де и как ще ги принесем това ни е май мъчничко! Но Добръ е Господ, веднаж да са здобием за пари. Като бъдим вече готови да купим горните пушки, в същото време ще ни трябат хора! Които да познават що годе военната тактика. Ще намерим войводи, но неучени , а юнаци за извън градовете; като, за по планини, друмища, села и пр., а за в градовети трябат по ученички! Що годе да познават тактиката, и десциплина. Да знае кои улици да затвори, кои да отвори, кои и какви къщи трябва да осигори за профилование, срещу сякакви противности, каква форма тряба да даде на шянца който ще забикаля градат според местоположението му, ако има реки, блата, гори, шюмати места! Се тряба  да знае срещу горнити, как да са расположи; таквис младежи имаме, които познават от чясти; дето сме учили заедно с тях в Сръбия; а сичкити искат ли да умрът за Българско?! То не можя да кажя; това е вашя длъжност да са порасходите бар с писма из Влашко, и ще гинамерити сичкити, щото имати, и незнаят какво са работи в Българско.

Ония които искат да умрът за Отечеството си, предизвестете ги да бъдат готови, че като бъде време да ги повикаме, ще им назначим и местото за де да тръгнат; като ни забежите имената им, които ще бъдат готови. Вий сте приели Братовче тая за вас много и свята работа, с Бай Иованица; радвам ви са и Българско ще ви награди. Поздравлявам ви и целувам ви особно от другити; Братовче Драгомирчио, и Бай Иванчио! От днес да имами кориспон[ден]ция под знак, така

1871. фев.5.   Ваш Драгню.

                              Д.Р.

 

Кога бъди да ви пратам пратенник ще ви напиши тия две главни букви, и ще ви пита какво значи г-не това? (отговор): добро и ръци, т.е. да живее републиката. И пратеникат ще каже: да живее. И вие ще повторите да кажат: нека живее.

Тази лозинка само ти да знаеш за тебе Драгомирчио! Одрежи я от писмото и тогава дай куму щеш писмото да го прочите.

Същото ще бъде и от тебе за мене.

Запечятай ги! Не с твой печят, с друго нящо

[надпис върху плика]: Господину Драгомирчиову. Т. Магорели.

[писано от Д. Попов]: Отговор 5 февр. 871.

[на стр.1 писано от Д. Страшимиров и негов подпис]: В.Ц. Обн.

 

 



Гласувай:
1



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: jorosavov
Категория: История
Прочетен: 552896
Постинги: 57
Коментари: 217
Гласове: 557
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930